Luxor 40" Adjustable Stand-Up Desk (Silver/Black) - STANDUP-40-B
Brand: LUXOR
WARRANTY: This Item is Covered by Luxor's Official Limited Lifetime Warranty. See Warranty Terms
Luxor Warranty
*Whiteboards: All Whiteboards are covered by a 10-year warranty.
Specifications
Overall Dimensions 39.5" W x 29" D x 34” to 46" H
Upper shelf 39.5" W x 14" D
Lower shelf 39.5" W x 16" D
Bottom shelf 36.2" W x 15.8" D x 5.5" H
Weight 61 lbs
Color Black desktop, silver frame
Construction Powder-Coated Steel/Laminate Wood
Quantity 1
Manufacturer Luxor
Model Number STANDUP-40-B
Assembly Required? Yes
Brand: LUXOR
Price:
(Save 8.01 - 2%)
Alert: Sale Ending Soon
Width
40" Width
24" Width
31.5" Width
Shipping Will Be Calculated at Checkout
November Sale - 5% OFF - Code: NOV5
PRODUCT HIGHLIGHTS:
  • Top shelf height can be adjusted from 34 inches to 46 inches
  • Second shelf height goes from 28.5 inches to 40.5 inches
  • Laminate wood top can withstand wear and tear, moisture, and scratches
  • Powder-coated steel frame is sleek and sturdy
  • Four 3-inch casters with two locking brakes offer full-range motion and navigation
Product Information
Unlock the fullest potential of any office with the 40" Adjustable Stand-Up Desk by Luxor.
The Luxor 40" Adjustable Stand-Up Desk allows inch-by-inch manual height adjustments for a more customizable and personalized experience.
.Digital illustrators who use drawing tablets will surely appreciate the ergonomic convenience afforded by this smart layout although the Luxor the 40" Adjustable Stand-Up Desk can also easily be transformed into a station for filling out forms. The desk is made portable by the heavy-duty casters to easily move the work area to other areas of the home office or classroom. The locking breaks should make it easy to station and stabilize it when in use.
The Luxor 40" Adjustable Stand-Up Desk comes various colors and finishes. This silver and black combination will surely look sleek and sharp in any office.
Specifications
Upper shelf 39.5" W x 14" D
Lower shelf 39.5" W x 16" D
Weight 61 lbs
Quantity 1
Manufacturer Luxor
Model Number STANDUP-40-B
Assembly Required? Yes
Luxor Warranty
product uses product uses
LUXOR
Covered by Full Luxor Warranty!
View all LUXOR products
Official Factory Authorized Dealer
BUY WITH CONFIDENCE
Price Guarantee
See a better price? Send it to us and we’ll try to beat it!
Easy Product Returns
Don't Love Your Item? Send It Back Within 30 Days for a Full Money Back Guarantee
EXPERT SERVICE & SUPPORT
We’ll help You To choose The Right Product for you
WORLDWIDE SHIPPING
Email Us for a Quote - sales@engineerwarehouse.com
Product Luxor 40" Adjustable Stand-Up Desk (Silver/Black) - STANDUP-40-B Luxor Height-Adjustable Stand-Up Desk 59"W x 29.5"D x 29"H to 42.75"H (Silver/Dark Walnut) - STANDUP-CF60-DW Luxor 60" 3-Stage Dual-Motor Electric Stand-Up Desk 59"W x 29.5"D x 26" to 51.6"H (White Oak) - STANDE-60-BK/WO Luxor 60" Crank Adjustable Stand-Up Desk (Black Oak Desk, Silver Frame) - STANDCF60-AG/BO
Brand LUXOR Luxor Luxor Luxor
Model Number STANDUP-40-B STANDUP-CF60-DW STANDE-60-BK/WO STANDCF60-AG/BO
Overall Dimensions 39.5" W x 29" D x 34” to 46" H 59" W x 29.5" D x 32.6 " to 48.5" H 59" W x 29.5" D x 26" to 51.6" H 59" W x 29.5" D x 29.5 " to 45.25" H
Weight 61 lbs 90 lbs 118 lbs
Based on 22 reviews
91%
(20)
9%
(2)
0%
(0)
0%
0%
Would reccomend!!
Satisfied
Thank you for your prompt reply and
Quick shipping response
Great job!
Great job! Engineer Warehouse. Easy ordering, great prices and fast shipping.
What else more can a new customer ask for.
Grade Rod
Good sturdy material. Fast and friendly with excellent customer service. Thank you
Initial thoughts
Silent boot works as described
Quick delivery
Northwest Instrument Heavy-Duty Wood/Fiberglass Flat-Head Tripod w/ Quick Clamp Lock - NWFT99A
When accuracy counts
S
Luxor Black Adjustable Height Black Metal A/V Cart - AVJ42
Steven Kanner
Sturdy well-designed AV cart
Nedo 40" to 68" Aluminum Tripod - 200204-185
Perfect for Large Size Handmade Art Paper
replacement tribrach
Put it on my CST Berger DGT10 and it works great.
Great product
Northwest Instrument Heavy-Duty Tripod w/ 9' Elevator Column - NAT96
Northwest Instrument 13' Fiberglass Grade Rod Metric 10ths - NXR13T
Northwest Instrument Siteline Transit Level - NSL500B
surveyor tripod
Great a/v cart
Review
i cant give a review yet because I want be using the product till next week.
C
AlumiColor 12" Architect Select-a-Scale (Black) - 7512-9 - test
Customer
AlumiColor 12" Architect Select-a-Scale (Black) - 7512-9 - test is great
this product from engineerwarehouse is really great
X
Special Offer
Get 5% OFF Luxor 40" Adjustable Stand-Up Desk (Silver/Black) - STANDUP-40-B