Luxor 31.5" Adjustable Stand-Up Workstation (Silver/Black) - STANDUP-31.5-B
Brand: LUXOR
WARRANTY: This Item is Covered by Luxor's Official Limited Lifetime Warranty. See Warranty Terms
Luxor Warranty
*Whiteboards: All Whiteboards are covered by a 10-year warranty.
Specifications
Overall Dimensions 31.5" W x 29" D x 33.98" to 46" H
Upper shelf 39.5" W x 16" D
Lower shelf 39.5" W x 14" D
Bottom shelf 36.2" W x 15.8" D x 5.5" H
Weight 50 lbs
Color Black desktop, silver frame
Construction Powder-Coated Steel/Laminate Wood
Quantity 1
Manufacturer Luxor
Model Number STANDUP-31.5-B
Assembly Required? Yes
Brand: LUXOR
Price:
(Save 33.01 - 12%)
Alert: Sale Ending Soon
Width
31.5" Width
24" Width
40" Width
Shipping Will Be Calculated at Checkout
November Sale - 5% OFF - Code: NOV5
PRODUCT HIGHLIGHTS:
  • Top shelf height adjusts up to 34 to 46 inches
  • Second shelf height goes from 28.5 to 40.5 inches
  • Laminate wood top can withstand wear and tear, moisture, and scratches
  • Powder-coated steel frame is sleek and sturdy
  • Four 3-inch casters with two locking brakes offer full-range motion and navigation
Product Information
Improve employee productivity and student performance by providing a work environment that promotes a smarter and healthier lifestyle. Give the office a modern makeover with the 31.5” Adjustable Stand-Up Workstation by Luxor.
The Luxor 31.5" Adjustable Stand-Up Workstation is a practical addition to any office. This silver and black model will not just increase functionality in the workplace, but also add a touch of sleekness and style to the room.
Specifications
Upper shelf 39.5" W x 16" D
Lower shelf 39.5" W x 14" D
Weight 50 lbs
Quantity 1
Manufacturer Luxor
Model Number STANDUP-31.5-B
Assembly Required? Yes
Luxor Warranty
LUXOR
Covered by Full Luxor Warranty!
View all LUXOR products
Official Factory Authorized Dealer
BUY WITH CONFIDENCE
Price Guarantee
See a better price? Send it to us and we’ll try to beat it!
Easy Product Returns
Don't Love Your Item? Send It Back Within 30 Days for a Full Money Back Guarantee
EXPERT SERVICE & SUPPORT
We’ll help You To choose The Right Product for you
WORLDWIDE SHIPPING
Email Us for a Quote - sales@engineerwarehouse.com
Product Luxor 31.5" Adjustable Stand-Up Workstation (Silver/Black) - STANDUP-31.5-B Luxor 3-Shelf Adjustable Mobile Stand-Up Workstation 29.5"W x 20"D x 34.5" to 45.5"H (Black/Silver) - STAND-WS30 Luxor Mobile Multimedia Workstation with Locking Cabinet (Black/Gray) - WPSDD3 Luxor Adjustable Height Mobile Computer Workstation 31.5"W x 29"D x 30" to 37"H (Gray) - LAMC3037
Brand LUXOR Luxor Luxor Luxor
Model Number STANDUP-31.5-B STAND-WS30 WPSDD3 LAMC3037
Overall Dimensions 31.5" W x 29" D x 33.98" to 46" H 29.5" W x 20" D x 34.5"–45.5" H 75"W x 18.875"D x 37.375"H 31.5" W x 29" D x 30" to 37" H
Weight 50 lbs 60 lbs 91 lbs
Based on 22 reviews
91%
(20)
9%
(2)
0%
(0)
0%
0%
Would reccomend!!
Satisfied
Thank you for your prompt reply and
Quick shipping response
Great job!
Great job! Engineer Warehouse. Easy ordering, great prices and fast shipping.
What else more can a new customer ask for.
Grade Rod
Good sturdy material. Fast and friendly with excellent customer service. Thank you
Initial thoughts
Silent boot works as described
Quick delivery
Northwest Instrument Heavy-Duty Wood/Fiberglass Flat-Head Tripod w/ Quick Clamp Lock - NWFT99A
When accuracy counts
S
Luxor Black Adjustable Height Black Metal A/V Cart - AVJ42
Steven Kanner
Sturdy well-designed AV cart
Nedo 40" to 68" Aluminum Tripod - 200204-185
Perfect for Large Size Handmade Art Paper
replacement tribrach
Put it on my CST Berger DGT10 and it works great.
Great product
Northwest Instrument Heavy-Duty Tripod w/ 9' Elevator Column - NAT96
Northwest Instrument 13' Fiberglass Grade Rod Metric 10ths - NXR13T
Northwest Instrument Siteline Transit Level - NSL500B
surveyor tripod
Great a/v cart
Review
i cant give a review yet because I want be using the product till next week.
C
AlumiColor 12" Architect Select-a-Scale (Black) - 7512-9 - test
Customer
AlumiColor 12" Architect Select-a-Scale (Black) - 7512-9 - test is great
this product from engineerwarehouse is really great
X
Special Offer
Get 5% OFF Luxor 31.5" Adjustable Stand-Up Workstation (Silver/Black) - STANDUP-31.5-B