Luxor 3-Shelf Adjustable Mobile Stand-Up Workstation 29.5"W x 20"D x 34.5" to 45.5"H (Black/Silver) - STAND-WS30
Brand: LUXOR
WARRANTY: This Item is Covered by Luxor's Official Limited Lifetime Warranty. See Warranty Terms
Luxor Warranty
*Whiteboards: All Whiteboards are covered by a 10-year warranty.
Specifications
Overall Dimensions 29.5" W x 20" D x 34.5"–45.5" H
Top Shelf Dimensions 29.5"W x 19.5"D
Keyboard Shelf Dimensions 22.5"W x 13"D
Middle Shelf Dimensions 23.5"W x 15.25"D
Bottom Shelf Dimensions 22.5"W x 11.75"D
Weight 60 lbs
Color White frame, black shelves
Overall MaximumCapacity 150 lbs (evenly distributed)
Shelves MaximumCapacity 50 lbs per shelf
Keyboard Shelf MaximumCapacity 10 lbs
Frame Construction Powdered steel
Shelves Construction High-density fiberboard
Quantity 1
Manufacturer Luxor
Model Number STAND-WS30
Assembly Required? Yes
Brand: LUXOR
Price:
(Save 17.01 - 5%)
Alert: Sale Ending Soon
Shipping Will Be Calculated at Checkout
November Sale - 5% OFF - Code: NOV5
PRODUCT HIGHLIGHTS:
  • Top shelf height can be adjusted from 34.5 inches to 45.5 inches
  • Fiberboard shelves can withstand wear and tear, moisture, and scratches
  • Four 3-inch casters with two locking brakes offer full-range motion and navigation
Product Information
Specifications
Weight 60 lbs
Quantity 1
Manufacturer Luxor
Model Number STAND-WS30
Assembly Required? Yes
Luxor Warranty
product uses product uses
LUXOR
Covered by Full Luxor Warranty!
View all LUXOR products
Official Factory Authorized Dealer
BUY WITH CONFIDENCE
Price Guarantee
See a better price? Send it to us and we’ll try to beat it!
Easy Product Returns
Don't Love Your Item? Send It Back Within 30 Days for a Full Money Back Guarantee
EXPERT SERVICE & SUPPORT
We’ll help You To choose The Right Product for you
WORLDWIDE SHIPPING
Email Us for a Quote - sales@engineerwarehouse.com
Product Luxor 3-Shelf Adjustable Mobile Stand-Up Workstation 29.5"W x 20"D x 34.5" to 45.5"H (Black/Silver) - STAND-WS30 Luxor Mobile Multimedia Workstation with Locking Cabinet (Black/Gray) - WPSDD3 Luxor Adjustable Height Mobile Computer Workstation 31.5"W x 29"D x 30" to 37"H (Gray) - LAMC3037 Luxor 3-Shelf Adjustable Height Presentation Workstation 24"W x 31"D x 39" to 45"H (Gray/Black) - PS3945
Brand LUXOR Luxor Luxor Luxor
Model Number STAND-WS30 WPSDD3 LAMC3037 PS3945
Overall Dimensions 29.5" W x 20" D x 34.5"–45.5" H 75"W x 18.875"D x 37.375"H 31.5" W x 29" D x 30" to 37" H 24" W x 31" D x 39" to 45" H
Weight 60 lbs 91 lbs 41.9 lbs
Based on 22 reviews
91%
(20)
9%
(2)
0%
(0)
0%
0%
Would reccomend!!
Satisfied
Thank you for your prompt reply and
Quick shipping response
Great job!
Great job! Engineer Warehouse. Easy ordering, great prices and fast shipping.
What else more can a new customer ask for.
Grade Rod
Good sturdy material. Fast and friendly with excellent customer service. Thank you
Initial thoughts
Silent boot works as described
Quick delivery
Northwest Instrument Heavy-Duty Wood/Fiberglass Flat-Head Tripod w/ Quick Clamp Lock - NWFT99A
When accuracy counts
S
Luxor Black Adjustable Height Black Metal A/V Cart - AVJ42
Steven Kanner
Sturdy well-designed AV cart
Nedo 40" to 68" Aluminum Tripod - 200204-185
Perfect for Large Size Handmade Art Paper
replacement tribrach
Put it on my CST Berger DGT10 and it works great.
Great product
Northwest Instrument Heavy-Duty Tripod w/ 9' Elevator Column - NAT96
Northwest Instrument 13' Fiberglass Grade Rod Metric 10ths - NXR13T
Northwest Instrument Siteline Transit Level - NSL500B
surveyor tripod
Great a/v cart
Review
i cant give a review yet because I want be using the product till next week.
C
AlumiColor 12" Architect Select-a-Scale (Black) - 7512-9 - test
Customer
AlumiColor 12" Architect Select-a-Scale (Black) - 7512-9 - test is great
this product from engineerwarehouse is really great
X
Special Offer
Get 5% OFF Luxor 3-Shelf Adjustable Mobile Stand-Up Workstation 29.5"W x 20"D x 34.5" to 45.5"H (Black/Silver) - STAND-WS30